Robur plakat.jpg
  • nowość

Plakat z ciężarówką Robur

Wysyłka w: 5 dni
Cena: 45,00 zł 45.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do ulubionych
* - Pole wymagane

Opis

Plakat na ścianę z ciężarówką Robur

Format 50 cm na 70 cm
Najwyższej jakości druk na papierze satynowanym o gramaturze 130 g
Plakaty wysyłane są w bezpiecznych kartonowych tubach.

Samochód ciężarowy Robur

Produkowany w latach 1961–1991 Robur to kultowa ikona NRD. Wytwarzany jako ciężarówka i autobus w Żytawie, czyli niemieckim Zittau, Robur doczekał się szerokiej palety dostępnych wersji – w szczytowym momencie było ich aż 80.

Na targach w Lipsku w roku 1961 został zaprezentowany samochód ciężarowy Robur LO 2500 o ładowności 2,5 t, pojemności 3,3 l i mocy 70 KM, co dało początek trwającej okrągłe 30 lat historii tej ikonicznej ciężarówki. Robur od razu trafił do masowej produkcji seryjnej, dzięki czemu na światowe drogi wyjechało wiele ciężarówek zarówno z różnymi silnikami, jak i z różnymi zastosowaniami, w tym do transportu pasażerów.

Pomimo słabych stron, Robur w latach 60. nie był pojazdem całkowicie przestarzałym, ponieważ znalazł wielu nabywców na całym świecie. Niezaprzeczalnym walorem tego samochodu była prosta i trwała konstrukcja, a także dostępność wielu wersji zabudowy. Kuszącym aspektem była także cena. Jedną z odmian Robura była LO/LD-1800 z napędem obu osi, która powstała z myślą o wojsku. Taka wersja ciężarówki znalazła zastosowanie w Ludowym Wojsku Polskim, armii NRD, a także siłach zbrojnych krajów o gorącym klimacie – Iraku, Syrii, Egiptu i Libii. Atutem Robura w kontekście radzenia sobie w takim klimacie był jego silnik chłodzony powietrzem.

W szczytowym okresie produkcji, przypadającym na początek lat 80., na eksport trafiało aż 80% produkowanych samochodów. Schyłek produkcji Robura przypadł na przełom roku 1989 i 1990, w związku z nieterminowym wywiązywaniem się z zobowiązań płatniczych klientów. Co więcej, po upadku NRD lokalni klienci częściej zwracali się ku używanym pojazdom europejskich producentów, a przestarzałe ciężarówki Robur usunęły się w cień.

Nie sprawia to jednak, że samochody ciężarowe Robur odeszły w niepamięć – we wspomnieniach wielu osób są nadal żywe, tak jak w kultowych latach 80. Na świat zostało wydanych około 250 tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu ciężarówka Robur zwiedziła wiele zakamarków świata. Plakat z rysunkiem przedstawiającym Robura powstał, aby pielęgnować wspomnienia Twoje i Twoich bliskich. Pozwól mu zwiedzić jeszcze więcej!

Autorem rysunku jest wrocławski artysta Paweł Grabowski.

Opinie o produkcie (0)


Sklep nikiniki.pl | ul. Aleksandra Ostrowskiego 13C, 53-238 Wrocław, woj. dolnośląskie | telefon: 71 333 07 01, e-mail: biuro@orfin.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium