Nysa — plakat
Opis
Plakat na ścianę Nysa
Format 50 cm na 70 cm
Najwyższej jakości druk na papierze satynowanym o gramaturze 130 g
Plakaty wysyłane są w bezpiecznych kartonowych tubach.
ZSD Nysa
Rześki poniedziałkowy poranek w Polsce Ludowej. Pierwszy promyk słońca pada na wypolerowaną meblościankę, z kuchni słychać świst czajnika, a obywatele przygotowują się do wyjścia z domu, by za chwilę pospieszyć do zakładu pracy. Na ulicach poranny tumult, typowy dla miast i miasteczek, w których produkcja idzie pełną parą, a normy się nie tyle wyrabia, ile przekracza z dumną nadwyżką. Nie dzieje się to jednak samo przez się. Za produkcyjnym sukcesem zakładów, za dostarczaniem produktów do rąk konsumenta, za handlem w ogóle – stoi (a raczej jedzie) Nysa, wszechstronny dostawczak o wielu obliczach.
Nysa powstała w Zakładach Samochodów Dostawczych w 1957 roku, a jej regularna produkcja trwała potem do 1994 roku. Jej wersje z roku na rok ulepszano – tu wzmocnienie belki przedniego zawieszenia, tam wzmocnione ogumienie. W roku 1959 przeznaczono na eksport pierwsze 200 egzemplarzy, przy czym Nysy, którym dane było zobaczyć kawałek świata, były ulepszone w porównaniu do tych, które na zawsze pozostały w kraju. Największy boom eksportowy przypadł na lata 1973-74, w których 74% wyprodukowanych egzemplarzy wysyłano za granicę.
Nysa, jak każdy bohater, ma też swoją ciemną stronę – pracę dla milicji. Niebieskie Nysy siały postrach na ulicach Polskich miast, strasząc obywateli groźnym wyrazem swoich kanciastych zderzaków. Rola policyjnego furgonu schodzi na dalszy plan, kiedy słyszy się, że Nysa przewiozła pierwszą powojenną polską wyprawę w Himalaje, doprowadzając wspinaczy pod szczyt Malubiting.
Autorem rysunku jest wrocławski artysta Paweł Grabowski.