Wyjątkowy charakter Ustronia Morskiego

Każdy turysta wybierający się na urlop nad polskie Morze Bałtyckie powinien choć na parę dni zatrzymać się w pięknym Ustroniu Morskim. Jest to niewielkie miasteczko o wyjątkowym charakterze oraz ciekawej historii. Bardzo łatwo dotrzeć tu zarówno komunikacją publiczną jak i własnym środkiem transportu o każdej porze roku. Początki Ustronia Morskiego datuje się na rok 1926, wtedy jako właściciel wsi wymieniany był rycerz Henryk Woseg. Nazwa osady pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w roku 1338 i brzmiała ona- Hennekenhaghen, później Henkenhagen. Przypuszcza się, że pochodzi ona z połączenia nazwy osobowej Henneke oraz niemieckiego słowa Hagen, które w tym języku oznacza osadę. Od samego początku swego istnienia miejscowość była niemiecka. Do XIX wieku miejsce miało charakter rybacko-rolniczy. Miejsce często zmieniało właścicieli, nieraz było ich kilku równocześnie.

Szybki rozwój Ustronia Morskiego nastąpił dopiero w roku 1899, kiedy to oddano do użytku linię kolejową na trasie Koszalin- Kołobrzeg, umożliwiała ona łatwy dojazd do miasteczka ze Szczecina oraz z Berlina. Warto wspomnieć, że w latach 20 XX wieku, Ustronie było jednym z najbardziej znanych kąpielisk pośród Niemców. Do Polski Ustronie Morskie należy od 1945 roku, na początku nosiło nazwę- Ustronie Nadmorskie. Po II wojnie światowej stało się bardzo znanym kurortem w całym kraju, było nawet siedzibą dyrekcji Państwowego Zarządu Uzdrowisk. W 1951 roku miejscowość utraciła status uzdrowiska, by w roku 1976 ponownie je odzyskać. Ustronie Morskie posiada bowiem wyśmienite walory zdrowotne, mianowicie charakterystyczną cechą jego bioklimatu jest wysoka zawartość aerozolu morskiego w powietrzu, aerozol ten ma właściwości lecznicze. Razem z jodem wpływają korzystnie na ludzki organizm. Oczyszczają drogi oddechowe, poprzez dotlenienie całego organizmu i zwiększenie pojemności życiowej płuc. Ujemne jony znajdujące się w powietrzu działają pozytywnie na układ nerwowy, mają działanie uspokajające i łagodzą objawy stresu. Pozytywny wpływ na swój organizm odnotują także wypoczywający w Ustroniu alergicy oraz osoby z problemami o podłożu endokrynologicznym, bowiem wysoka zawartość jodu w powietrzu wspaniale wpłynie na ich organizm. Stężenie tego leczniczego pierwiastka w powietrzu jest wartością jedną z najwyższych w warunkach klimatu morskiego na całym kontynencie europejskim. Warto skorzystać z tych niezwykłych walorów leczniczych i wybrać się na wypoczynek właśnie do Ustronia Morskiego.

Rozbudowana baza noclegowa z pewnością zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego turysty. W Ustroniu działa kilkadziesiąt obiektów wypoczynkowych. W większości są to pensjonaty, kwatery prywatne oraz hotele. W ofercie noclegowej można znaleźć również wolno stojące domki letniskowe. Ceny noclegów są bardzo różne – w dużej mierze uzależnione są one od standardu obiektu oraz dodatkowych udogodnień. Niektórzy gospodarze w swojej ofercie mają także całodzienne wyżywienie. Szczegóły dotyczące poszczególnych ofert wypoczynku można znaleźć w internecie pod hasłem “noclegi Ustronie Morskie”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>