Najpiękniejsze letnisko w Polsce – Jurata

Są w Polsce miejsca, do których należy się wybrać choć jeden raz w życiu. Jednym z takich miejsc jest „koniec Polski” (choć sami mieszkańcy wola określenie „początku Polski”), czyli Półwysep Helski. Ten charakterystyczny fragment to z geologicznego punktu widzenia mierzeja, czyli wał zbudowany z naniesionego przez wiatr i prądy morskie piasku. Jest on przedłużeniem półwyspu i odcina zatokę od otwartego morza. Mierzeja Helska, która powstała dzięki lądotwórczej działalności natury jest jednym z najczęściej odwiedzanych regionów w okresie letnim. Od wieków kwiknęło tam rybołówstwo, a od niedawna także turystyka. Sama Mierzeja Helska to piaszczysty wał o kształcie kosy i długości 35 km. W najcieńszym miejscu ma on zaledwie 600 metrów szerokości. Własne w tym miejscu, między lasami sosnowymi i wydmami leży Jurata, jedno z najpiękniejszych letnisk w Polsce. To co stanowi największą atrakcję tej niewielkiej miejscowości to szerokie, piękne, piaszczyste plaże.

Z racji tego, że mierzeja oddziela Morze Bałtyckie od Zatoki Puckiej, do dyspozycji turystów znajdują się aż dwie plaże. Północna położona jest nad otwartym morzem, południowa nad Zatoką Pucką. Co ciekawe turyści preferujący cieplejsze wody mogą wybrać kąpiele w zatoce, bowiem tam woda jest nawet o kilka stopni cieplejsza niż w Bałtyku. Zamknięty akwen Zatoki Puckiej jest płytki, więc woda jest tu znacznie cieplejsza. Na obu plażach w okresie letnim znajdują się strzeżone kąpieliska, a nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy WOPR-u. Od strony zatoki Puckiej znajduje się molo, które stanowi jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów w Juracie. Drewnianą konstrukcję zbudowano w latach siedemdziesiątych. Długie molo wchodzące daleko w zatokę ma nie tylko walory estetyczne. Dzięki dużemu stężeniu jodu spacer po nim jest bardzo zdrowy. Z mola po stronie południowej można brukowym deptakiem dostać się nad wybrzeże Bałtyku. Malowniczo położna trasa miedzy sosnowym lasem to doskonałe miejsce na spacery. Jurata w ostatnim czasie stała się bardzo modnym ośrodkiem wypoczynkowym. Mimo, że to niewielka miejscowość, która jeszcze do niedawna była wioską rybacką, dziś jest ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko zwykłych Polaków, ale i elit. Bogata baza noclegowa (http://meteor-turystyka.pl) i malownicze położenie wraz z świetnym mikroklimatem to największe zalety tej miejscowości. Bez problemu można tu znaleźć odpowiednie dla siebie noclegi. Jurata to nie tylko hotele i ekskluzywne pensjonaty, ale i kameralne ośrodki wypoczynkowe oraz prywatne kwatery u życzliwych gospodarzy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>