Na zielonych szlakach Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce, stąd też turyści bardzo często się do niej wybierają i spędzają tu urlop. Z tego względu wyznaczono wiele szlaków turystycznych zarówno pieszych, jak i rowerowych o różnej długości i walorach krajoznawczych. Dla osób przemierzających te piękne szlaki Puszcza Białowieska może zaoferować noclegi w hotelach, pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych. Tutejsza baza noclegowa stale się rozwija, aby sprostać oczekiwaniom turystów. Wybierając się na wakacje w te rejony można szukać zakwaterowania już po przyjeździe na miejsce albo wcześniej zarezerwować nocleg w Puszczy Białowieskiej na meteorze.

Jednym z najciekawszych szlaków pieszych jest szlak „Do Dębu Jagiełły”, którego długość to około 4 kilometry. Spacer czy przejażdżka tym szlakiem umożliwia podziwianie grądu, olsu i wielu innych ogromnych drzew. Na trasie znajduje się także martwy przewrócony „Dąb Bartny”, którego obwód wynosi aż 6 metrów. Przy odrobinie szczęścia można zauważyć także ślady różnych zwierząt. Nieco dłuższy jest „Wilczy Szlak”, który ma 11,5 km. Prowadzi on m.in. przez bory bagienne i łąki nad Narewką. Turyści mają okazję zobaczyć wąskotorową kolejkę i okazały głaz narzutowy. Z Kosego Mostu można odbić 200 metrów do ostoi żubrów. Warto także udać się na spacer szlakiem czerwonym „Wokół Uroczyska Głuszec”, który ma 5,5 km i rozpoczyna się we wsi Stare Masiewo. Jak sama nazwa wskazuje, wiedzie on wokół uroczyska – ostoi głuszców. Wędrując przez Polanę Masiewską można podziwiać starodawne drewniane budynki. Od tego szlaku można skręcić szlakiem czarnym do ostoi żubrów i dziewiętnastowiecznego cmentarza ewangelickiego. Kolejnym interesującym szlakiem jest „Carska Tropina”. Trasa ta rozpoczyna się przed Kosym Mostem i biegnie wzdłuż doliny Narewki. Jest to bardzo stara droga, która funkcjonowała już za carskich czasów. Można tu zobaczyć m.in. martwe drzewo oraz wejść na punkt widokowy.

Ciekawym szlakiem jest także ścieżka przyrodnicza „Żebra żubra”. Ma ona cztery kilometry i charakterystyczne dla niej jest to, że idzie się głównie po drewnianej kładce, gdyż prowadzi przez tereny podmokłe. Szlak kończy się obok wejścia do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Dla turystów udostępniono także kilka tras rowerowych. Jedną z nich jest zielony szlak, który zaczyna się w Narewce, prowadzi do Białowieskiego Parku Narodowego i kończy również w Narewce. Trasa wiedzie przez północną część Obrębu i jest bardzo atrakcyjna, ponieważ pokazuje różne ekosystemy leśne i nie tylko. Drugą trasą jest czarny szlak, również mający swój początek w Narewce. Prowadzi głównie przez bory sosnowe i bagienne i jest o wiele krótszy niż zielony szlak.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>