Festiwalowa uczta w Krakowie

Kraków jest miastem festiwali. Co roku ma tutaj miejsce przeszło 100 fantastycznych festiwalowych wydarzeń, którym trudno się oprzeć nie rezerwując wcześniej noclegów w Krakowie (). Śród festiwali ponad połowa ma charakter międzynarodowy. Nie sposób wymienić wszystkie, ale niektóre z nich to: Festiwal Kultury Żydowskiej, Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Międzynarodowe Triennale Grafiki, Krakowski Festiwal Filmowy, Festiwal Teatrów Ulicznych, Festiwal Sacrum Profanum i wiele innych.
Najbystrzejsze umysły pracują co roku nad poszerzeniem tego zbioru, na przykład o: Festiwal Muzyki Polskiej, który przedstawia twórczość polskiej muzyki w najlepszych wykonaniach przez artystów z całego świata, czy też Festiwal Narodów/Dedykacje, który to posiłkuje się nieprzeciętnym rozlokowaniem miejskim, dając im nową formę i znaczenie.

Wielką popularnością cieszą się także dość nowe projekty, między innymi: Krakowskie Noce, które obejmują dwie imprezy – Noc Muzeów oraz Noc Teatrów. Dają one wspaniałą możliwość na ubogacenie swojej wiedzy oraz uwrażliwienie swojego gustu na wspaniałe, nietypowe występy aktorów oraz niebywale rozległe ekspozycje w muzeach krakowskich. Noc Teatrów ma swoje miejsce zarówno na zamkniętych scenach teatralnych, jak również specjalnie przygotowanych na tę okoliczność miejscach plenerowych, w otwartej, dostępniej dla wszystkich przestrzeni. Z roku na rok pojawiają się kolejne projekty: Noc Jazzu, Noc Sakralna, Noc Poezji.

W Krakowie jest także kilka festiwali poświęconych literaturze. Jest to na przykład Festiwal Miłosza a także Conrad Festival. Ten pierwszy ściąga tysiące poetów, krytyków, prozaików, którzy przyjeżdżają tutaj, korzystając z bazy noclegowej, by brać udział w przeróżnych spotkaniach, debatach, wieczorkach poezji, spotkaniach. To festiwalowe wydarzenie ma na celu nie tylko propagowanie i zachęcanie do poznawania twórczości polskiego poety, ale również skłania do refleksji i zastanowienia się nad miejscem dzisiejszej literatury. Drugi natomiast – Conrad Festival – jest największym wydarzeniem związanych z literaturą w Polsce. Gromadzi on najbardziej znane i szanowane osobistości, którzy wspólnie na kilka dni dyskutują o literaturze polskiej i światowej. Tym wydarzeniom towarzyszą inne: pokazy, prelekcje, wykłady, spotkania autorskie.

Innym festiwalem, który warty jest uwagi jest niezwykły festiwal teatralny Boska Komedia. Został on nazwany największym świętem polskiej sceny teatralnej a także wydarzeniem, po wpływem którego Kraków przechodzi pewną metamorfozę, stając się jedną wielką sceną teatru. Festiwal trwa tydzień i podczas jego trwania można podziwiać najlepsze sztuki polskiego teatru z minionego sezonu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>